Hírek
Shelly-Ann Fraser-Pryce és Grant Holloway is visszatér a Gyulai István Memorialra
A Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj tavaly a világ 5. legszínvonalasabb egynapos viadala lett. Az ezúttal augusztus 8-án, a jól megszokott helyszínen, Székesfehérváron sorra kerülő versenyre korábban bejelentett világsztárok után most négy olyan klasszis érkezése vált biztossá, ami alapján egyértelmű, hogy „A legenda folytatódik” 2022-ben is.
A 2022-es Gyulai István Memorial is méltó lesz az immáron 11 éves múltra visszatekintő esemény rangjához. A tavalyi verseny színvonalával magasra tették maguknak a lécet a szervezők, hiszen olyan eredmények születtek 2021-ben, amiknek köszönhetően több Gyémánt Liga-versenyt is megelőzve a világ 5. legsikeresebb egynapos viadalát rendezték.
Kilenc számban dőlt meg a versenycsúcs, ami egy évtizedes múltra visszatekintő eseménynél fantasztikus dolog. Soha senki nem futott olyan gyorsan Magyarországon, mint tavaly a 100 méteren 9.84 másodperces Afrika-csúcsot elérő Akani Simbine, ahogyan szintén Afrika-rekordot ért el a hármasugrásban 17,82 méterrel záró Hugues Fabrice Zango is.
A léc idén még sosem látott magasságba kerülhet a székesfehérvári Bregyó közi Regionális Atlétikai Központban, ugyanis a rúdugrás világcsúcstartója, Armand Duplantis is ott lesz az augusztus 8-i megmérettetésen. A fiatal svéd már 21 éves korára átírta Szergej Bubka teljes örökségét az atlétika egyik legnehezebb és leglátványosabb versenyszámában.
Duplantis, Ryan Crouser, Jasmine Camacho-Quinn, Gianmarco Tamberi, Daniel Stahl és Halász Bence mellett újabb négy kiváló atléta készülhet a versenyre.
Shelly-Ann Fraser-Pryce, 2022 leggyorsabb női sprintere újabb országot pipálhat ki, ahol győzni tud 100 méteren. Wojciech Nowicki olimpiai bajnokként Halász Bence egyik legnagyobb riválisa lehet kalapácsvetésben, a 400 méteren olimpiai és világbajnok Steven Gardiner pedig ezúttal 200 méteren áll rajthoz. A Gyulai István Memorial sztárcsinálójának egyik kiemelkedő példája az a Grant Holloway, aki azóta, hogy 2019-ben, élete első profi versenyén, alig 21 évesen először nyert nálunk, a 110 méteres gátfutás világbajnokává vált, fedett pályán pedig március óta 60 m gáton világcsúcstartónak mondhatja magát.
Jó látni, hogy örömmel jönnek hozzánk a legnagyobb sztárok is, a Gyulai István Memorial 11 év alatt elérte, hogy eleve ott van a legjobbak a naptárában is – mondta Deutsch Péter, a szervezőbizottság elnöke. Hozzátette, hogy a verseny óriási lehetőség a magyar atléták számára, hiszen tökéletes felkészülési lehetőséget jelent számukra a jövő évi hazai rendezésű atlétikai világbajnokságra, ahol szintén a világ legjobbjaival versenyezhetnek majd magyar szurkolók előtt.
Az idei versenyre érkező, most bejelentett atléták a bő egy év múlva, a 2023. augusztus 19-27. között sorra kerülő budapesti világbajnokság meghatározó alakjai lehetnek.
- Shelly-Ann Fraser-Pryce: A jamaicai sprinter a teljes sportvilág egyik legmosolygósabb, legkedvesebb személye. Nem mellesleg minden idők harmadik leggyorsabb nője, aki háromszoros olimpiai és kilencszeres világbajnokként már mindent elért pályafutása során, amit csak el lehet érni. 10.67-es idejével vezeti a 2022-es ranglistát 100 méteren, azaz 35 esztendősen is bombaformában van.
- Wojcieh Nowicki: ő és Pawel Fajdek valósággal kisajátították a dobogó legfelső fokát az elmúlt években kalapácsvetésben. A két lengyel közül Nowicki a tokiói olimpián és a legutóbbi, 2018-as Európa-bajnokságon győzött. Stabilan képes 80 méter feletti dobásokra, így Halász Bencének őt kell majd legyőznie első Gyulai István Memorial-sikeréhez.
- Steven Gardiner: A 400 méter olimpiai és világbajnoki címvédőjeként Székesfehérváron 200 méteren méretteti meg magát. Ebben a számban sem kell félteni, 19.75 másodperces eredményével a félkörös távon is övé a bahamai csúcs.
- Grant Holloway: Mióta 2019-ben, alig 21 évesen először nyert nálunk, a 110 méteres gátfutás világbajnokává vált, fedett pályán pedig március óta 60 m gáton világcsúcstartónak mondhatja magát. Idénre Devon Allen személyében egy erős kihívót kapott maga mellé, de a rendkívül könnyed stílusáról ismert Holloway sikereinek ez sem szabhat gátat.
A korábban bejelentett nevek:
- Halász Bence: világbajnoki és Európa-bajnoki bronzérmes kalapácsvető, aki korábban már hatszor is megmérethette magát a Gyulai István Memorialon. A 24 éves magyar atléta 2019-ben és 2020-ban is második lett a versenyen.
- Ryan Crouser: olimpiai bajnok súlylökő, aki a 2021 óta a szám világcsúcstartójának mondhatja magát. Az amerikai klasszis 31 éve fennálló rekordot döntött meg az idei világbajnokság helyszínén, Oregonban.
- Jasmine Camacho-Quinn: A Puerto Ricó-i gátfutónő tavaly pár nappal a Gyulai István Memorial után Tokióban az olimpián sem talált legyőzőre. A japán fővárosban minden idők negyedik leggyorsabbja lett 100 méteres gátfutásban, az elődöntőben felállított 12.26-os olimpiai csúcsának köszönhetően.
- Gianmarco Tamberi: A világ atlétikájának egyik legszínesebb egyénisége, akinek a szenvedélyét érdemes a helyszínen átélni. Nagyon kevés sportoló tud olyan hangulatot teremteni, mint a temperamentumos olasz magasugró. Ő is olimpiai bajnok, aki Tokióban a katari Mutaz Essa Barshimmal osztozott az aranyérmen, az ötkarikás játékok egyik legemlékezetesebb pillanatát okozva.
- Daniel Stahl: A 29 éves svéd atléta napjaink legjobb diszkoszvetőjeként érkezik Székesfehérvárra. 2019-es világbajnoki címe után 2021-ben Tokióban az olimpián sem talált legyőzőre. A legutóbbi három évben ő nyerte a Gyulai István Memorialt.
- Armand Duplantis: A fiatal svéd rúdugró 21 éves korára átírta Szergej Bubka teljes örökségét. Szabadtéren és fedett pályán is övé minden idők legjobb eredménye, a fedett pályás világbajnokságon elért 620 centiméteres világcsúcsáért sem kellett messzire menni. De Belgrád után ezúttal elég lesz Székesfehérvárig utaznunk, hogy az olimpiai bajnokot láthassuk három emeletnyi magasságba ugrani.
Az augusztus 8-i Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjra már elkezdődött a jegyértékesítés is.