Hírek
Grant Holloway művészi gátazását mindenkinek látnia kell
Fotó: Steph Chambers / Getty Images
A 110 méteres gátfutás immáron kétszeres szabadtéri és egyszeres fedett pályás világbajnoka, Grant Holloway augusztus 8-án ismét visszatér a Gyulai István Memorialra.
Grant Holloway és a Memorial különleges kapcsolata 2019-ben kezdődött el, amikor életében első alkalommal nálunk állt rajthoz külföldön. Már akkor látszódott, hogy milyen különleges kisugárzása van a hatalmas tehetségét rögtön egy 13.16 másodperces futással a fehérvári közönségnek megmutató sprinternek.
Olyan szép technikával repült a gátak felett, ami csak nagyon kevesekre jellemző. Nem véletlen, hogy már azon a júliusi estén sokak kedvence lett. Nem sokkal később a 2019-es szezon legeslegvégére, szeptember végére-október elejére időzített dohai világbajnokságon pályafutása addigi legkomolyabb sikerét aratva aranyérmes lett.
Holloway olyan sebességgel képes kilőni a rajtból, amit szinte csak Shelly-Ann Fraser-Pryce-tól láthatunk. Ennek a tulajdonságának köszönhető, hogy 60 méteres gátfutásban messze ő a világ legjobbja. Nem csak korunknak, de talán minden időknek is. Egészen félelmetes, hogy beltéren még veretlen a teljes pályafutása során! Így vált tavaly Madridban fedett pályás világcsúcstartóvá is.
Szédületes 7.29 másodperces teljesítményével egyetlen századot faragott a brit Colin Jackson 1994 óta fennálló rekordján. Ezt az időt idén márciusban a belgrádi fedett vb-n az elődöntőben beállította, majd a döntőben a világbajnoki címet is megnyerte. Mindezt egy olyan hatalmas csalódás után fél évvel, mint amit a tokiói olimpia fináléjának elvesztése jelentett a számára.
“Egy kicsit elizgultam a versenyt, eszembe jutott, hogy hol vagyok és mit érhetek el, ami megfogott a végén. De még fiatal vagyok, nagyon sok kihívás áll előttem, szóval igyekszem csak előre nézni. Nem pont az ezüstért jöttem Tokióba, de legalább így is elmondhatom magamról, hogy olimpiai érmes vagyok” – mondta még az ötkarikás játékokon elgörcsölt utolsó pár métere után Holloway, akit ez az eset csak megerősített.
“Szeretek gátazni, alig várom, hogy jövőre a világbajnokságon hazai közönség előtt állhassak rajthoz. Úgy gondolom, hogy nagyon jól fog alakulni számomra az a verseny” – bizakodott a még mindig csak 24 esztendős világsztár.
A már említett belgrádi vb-arany és világcsúcs-beállítás is azt mutatta, hogy Holloway nagyon hamar túltette magát azon, hogy Hansle Parchment ellopta előle az aranyérmet az olimpián. Ugyanakkor a szabadtéri szezon elején úgy nézett ki, hogy egy félelmetesen erős kihívót kap az oregoni vb-re.
Június közepén New York Cityben a Continental Tour Gold-versenyén Devon Allen, aki a 110 m gát 12.80-as világcsúcsától is alig négy századdal maradt el, nagyon nagy verést mért Hollowayre. Az NFL-be készülő rivális és Holloway összecsapása a Hayward Fielden végül elmaradt, mert a döntőben egyetlen ezredmásodperccel kiugrott a rajtból, amiért kizárták őt.
Holloway így igazi ellenfél nélkül maradt, ettől függetlenül Tokió példája megmutatta, hogy egy másfél éves veretlenségi sorozat ellenére sem könnyű az esélyességet aranyéremre váltani. Ezúttal mégis sikerült neki, 13.03-at futva megvédte Dohában megszerzett vb-címét.
Az idén a Philadelphia Eagles által draftolt Allenben és Hollowayben közös pont az amerikai foci, de hősünk végül azért döntött az atlétika mellett, mert minden vágya volt, hogy olimpikon legyen. Ráadásul a Floridai Egyetem, ahol tanulmányait folytatta, szintén nem tojáslabdával a kezében számolt vele, pedig Allenhez hasonlóan szintén kiváló elkapó lehetett volna belőle.
A “flamingó” becenevet nem az Adidas által nekiadott rózsaszin shortok miatt kapta, hanem még 2019-ben ellenfelével, Omar McLeoddal közös ugratásuk alkalmával született meg. Míg ő Mr. Silknek nevezte el jamaicai barátját egy rá nagyon hasonlító zenész után, addig McLeod elkezdte Hollowayt flamingónak hívni.
A Flamingó augusztus 8-án 2019 és 2021 után már a harmadik Memorial-győzelmére hajt, amire igencsak jó esélye lesz.