Hírek
A legenda folytatódott – A világ idei legjobb eredménye és olimpiai szint Fehérváron
Elképesztő versenyeket hozott a 13. Gyulai István Memorial. Székesfehérváron a versenyzőknek nemcsak magukkal és egymással, hanem a nagy hőséggel is meg kellett küzdeniük.
Mykhaylo Kokhan ott folytatta Székesfehérváron, ahol Espooban abbahagyta. Az ukránok kalapácsvetője az U23-as Európa-bajnokságról érkezett a Gyulai Memorialra, ahol 79 méter 37 centivel győzött. A lengyel Wojciech Nowicki lett a második, 77.89-cel, míg Halász Bence állhatott fel a dobogó harmadik fokára (77.82) „Rengeteget kell még gyakorolnom. A versenyekre koncentrálok, hogy jó formában lehessek és képes legyek jobb eredményeket elérni. Mindent összevetve élvezem az ittlétet, de most a fókuszálás a leglényegesebb számomra.” – mondta az ukrán győztes. Halász Bence egy picit csalódottan értékelt: „ A 78-78,20 méter volt a cél mára, ez nem sikerült, igaz, egy kicsit kárpótol, hogy az idei legjobbamat megdobtam.” – mondta a világ- és Európa-bajnoki érmes.
Női távolugrásban szerb siker született: Milica Gardašević nyert (6.80 m), a nigériai Ese Brume végzett másodikként 6.69-cel, Bánhidi-Farkas Petra pedig bronzérmet szerzett 6 méter 66 centivel. Gardašević úgy gondolja, hogy készen áll a világbajnokságra. „Remélem még tovább fogok fejlődni. Magasak az elvárásaim, mindig a legjobbat akarom kihozni magamból. A 7 méter minden női távolugró álma, így az enyém is.”
Amerikai fölényt hozott a férfi súlylökés. A rangos mezőnyben Ryan Crouser (USA), Joe Kovacs (USA), Tom Walsh (Új-zéland) volt az érmesek sorrenje. Az olimpiai bajnoki címvédő Crouser 22.51-gyel szerezte meg az aranyérmet. A női 400 gát során kiderült, hogy ebben a számban minden Székesfehérváron kiosztott érem a jamaikaiaké! Andrenette Knight volt a leggyorsabb, Janieve Russell lett a második, Rushell Clayton pedig a harmadik.
Női 400-on Sada Williams (Barbados), 50.34 másodperces futásával nyert, a további sorrend: Miklós Andrea (Románia) és Susanne Gogl-Walli (Ausztria). Sada Williams is már a vb-re koncentrál. „Úgy érzem, jobb idő is a lábamban lett volna, de még van egy hónapom arra, hogy javítsak a formámon, mert a világbajnokságon szeretnék a dobogóra állni.” – fogalmazott a vb-bronzérmes vágtázó.
Julien Alfred (Saint Lucian) nagyon készült a fehérvári futására, ez meg is látszott, hiszen mindenkit maga mögé utasított a nők 100 méteres számában. A mezőnyben volt két magyar: a remek formában lévő Takács Boglárka 11.18-cal ötödik, Csóti Jusztina 11:57-tel nyolcadik lett. Julien Alfred elégedetten értékelt: “Sokan gondolják, hogy ez meglepetés eredmény, de én éreztem az erőt és tudtam, hogy képes vagyok megverni Sha’Carrit. Most vagyok a szezonban a legjobb fizikai és mentális állapotban, úgyhogy egy hónappal a világbajnokság előtt nem is lehetnék ennél jobb formában.” Sha’Carri Richardson (USA) egyébként 2. lett, megelőzve honfitársát, Tamari Davist.
Férfi 100-on Yohan Blake 10:04-et repesztett, a női 400 gáthoz hasonlóan itt is nyomasztó volt a jamaikai fölény: Yohan Blake mögött Ackeem Blake lett az ezüstérmes, Rohan Watson pedig hazavihette a bronzot. Női 1500-on senki sem tudta meglepni Nelly Chepchirchirt, aki ellenállhatatlan versenyzés után győzött, méghozzá versenycsúccsal. Ebben a mezőnyben indult többek között Vindics-Tóth Lili Anna is, aki 11. lett.
És a hangulat csak fokozódott a Gyulai Memorialon, erről többek között a férfi 400-asok gondoskodtak. Egyrészt az amerikai Steven Gardiner a világ idei legjobb eredményével (43.74) a leggyorsabb volt, Molnár Attila pedig olimpiai szintet ért el, miután beállította az országos csúcsot (44.98), amelyet korábban ő ért el jó pár héttel ezelőtt.
„Remek, hogy nyerni tudtam, de most a legfontosabb, hogy jó formába lendüljek a vb-re”- ezek már a nigériai Tobi Amusan szavai. A világbajnok a női 110 gátat nyerte meg. „A felkészülésem jól halad és már alig várom, hogy visszatérjek Magyarországra, hogy összemérjem a tudásomat a legjobbakkal.” – mondta a nigériai. Ebben a mezőnyben három magyar is volt: Kozák Luca 6., Kerekes Gréta 7., Tóth Anna pedig 8. lett idén a Memorialon. A folytatásban Daniel Roberts tovább gyarapította az amerikai érmek számát, miután a férfi 110 gáton nem talált legyőzőre. A rekkenő kánikula próbára tette a nyolcszázasokat is. Ezen a távon csak férfiak versenyeztek a Koronázó Városban. Az ausztrál Peter Bol nyert. A férfi 3000 akadályon nagyot ment a marokkói Mohamed Tindouft. Az etióp Samuel Firewut és az ugandai Leonard Chemutait utasította maga mögé a dobogón.
A görögök olimpiai, világ- és Európa-bajnoka ezúttal is igazolta klasszisát. Az utolsó ugrása során produkálta azt a 8 méter 29 centit, amely elég volt a győzelemhez. A 13. Gyulai István Memorialon a diszkoszt a svéd Daniel Stahl dobta legmesszebbre, miután 68 méter 98 centiig jutott. A rangos viadal utolsó két számában, a kétszázas távokon a nőknél Shericka Jackson (Jamaika), a férfiaknál pedig Alexander Ogando (Dominikai Köztársaság) volt a leggyorsabb.
A magyar bajnokság után a 13. Gyulai István Memorialon is volt egy magyar atléta, aki olimpiai szintet ért el. Ezt Molnár Attila szerezte 400 méteren. Ő lett a legjobb magyar férfi versenyző, míg a legjobb női hazai atlétának járó különdíjat Takács Boglárka vehette át.
Az amerikai Steven Gardiner kapta a Dr. Spiriev Bojidar Trófeát. Az WA hivatalos pontértéktáblázat feltalálója közel negyven évvel ezelőtt fejlesztette ki azt a pontszámítási táblázatot, ami azóta elterjedt a földkerekségen, és a Wa világranglistának is az alapjául szolgál. Minden évben a Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjon a Spiriev féle pontértéktáblázat szerint legjobb eredményt elérő atléta kapja ezt a díjat, amelyet fia, Spiriev Attila, a Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj sportigazgatója adott át.