Hírek
Sydney McLaughlin, az atlétika új királynője
Fotó: World Athletics / Getty Images
Abban a szerencsés helyzetben lehet részünk az augusztus 8-i Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjon, hogy a sportág legnagyobb férfi csillaga, Armand Duplantis mellett korunk legnagyobb női sztárját, Sydney McLaughlint is láthatjuk majd Székesfehérváron.
Már csak kettejük személye miatt is garantált, hogy aki ott lesz a telt házas Bregyó közi Regionális Atlétikai Központban hétfőn, örök élményben részesül. Duplantis érkezése már tavasszal ismertté vált, és a rúdugrás világcsúcsát azóta 6,21 méterre javító svéd klasszis nagy célokkal érkezik Magyarországra.
Sydney McLaughlin indulása az utolsó héten vált biztossá. Az amerikai sztár részvétele talán még Duplantisénál is nagyobb szó. Elég arra gondolnunk, hogy a 23. születésnapját egy nappal a Memorial előtt ünneplő atléta utoljára 2019-ben, a zürichi Gyémánt Liga-forduló alkalmával versenyzett Európában.
Az akkor még alig 20 esztendős fiatalnál ekkoriban még volt nagyobb név a 400 méteres gátfutás mezőnyében. Honfitársa, a nála közel egy évtizeddel idősebb Dalilah Muhammad pont 2019-ben volt élete formájában: ő volt az, aki 52.23-ra javította a szám 2003 óta fennálló világcsúcsát, amiből a dohai világbajnokságon további négy századmásodpercet faragott.
McLaughlin már ezen a „sivatagi vb-n” is ott volt közvetlenül az aranyérmes mögött, de végül hét századdal Muhammad mögött ért célba, így ezüstérmes lett. Ez persze így is nagy szenzáció volt, hiszen ezt az eredményt 20 évesen sikerült elérnie. Aztán 2020-ban elkezdett az edzőlegenda Bob Kersee-vel dolgozni, aki olyan korszakos atlétákat edzett előtte, mint Jackie Joyner-Kersee, Florence Griffith Joyner vagy Allyson Felix.
Nem is kellett sokat várni az első közös sikerükre: 2021-ben Eugene-ben az első nő lett, aki 52 másodpercen belül futotta le az egyik legnehezebb versenyszámot. 51.90-es teljesítménye után a tokiói olimpia legnagyobb esélyesévé lépett elő, ahol nem is okozott csalódást. Elképesztő volt látni, ahogyan a japán fővárosban közel fél másodperces lefarag az idejéből, és 51.46 másodperccel pályafutása első olimpiai aranyérmét nyeri meg.
A Hayward Field egyértelműen kedvenc helyszíneinek egyike, ugyanis nem csak, hogy itt vette át Muhammadtól a „minden idők leggyorsabb 400 m gátasa” titulust, de idén az amerikai válogatón ugyanitt futott 51.41-et. Ezt az időt szűk egy hónappal később szintén a sportág USA-beli otthonában zúzta porrá, amikor 50.68 másodperc alatt célba érve megnyerte a világbajnokságot.
Ez egy olyan erős időeredmény, hogy a 400 méteres síkfutás döntőjében is megelőzött volna vele két embert. Sőt, a 2011-es és a 2013-as világbajnokságon is az 5. lett volna 400 m síkon.
Bájos mosolya, könnyed futóstílusa és fantasztikus eredményei sokak kedvencévé tették őt az elmúlt időszakban. Az Instagramon 1,1 millió követőjével már most ő az egyik legnépszerűbb atléta, pedig még szinte a teljes pályafutása előtte áll. Nagy kérdés, hogy milyen számokban képzeli el a jövőjét, mert ha azt vesszük, hogy az amerikai 4×400 méteres váltó utolsó embereként repülő rajttal ugyan, de mégis 47.91 másodpercet futott, akkor az NDK-s Marita Koch által 1983 óta tartott 47.60-es világcsúcs sem tűnik elérhetetlennek a számára.
De hétfőn Székesfehérváron még 400 méteres gátfutásban láthatjuk majd rajthoz állni a sportág új királynőjét!