Hírek
Usain Bolt utóda szárnyal és visszatér a Memorialra
Képek: Andy Lyons, Getty Images
Egyre többen vallják, hogy Usain Bolt óta nem volt akkora tehetsége az atlétikának, mint Erriyon Knighton. Az immáron vb-bronzérmes csodagyerek már 18 esztendősen sokkal jobb eredményeket ér el, mint amilyeneket a jamaicai legenda ennyi idősen futott.
2001. július 14. szombat – Usain Bolt élete első korosztályos világversenyén áll rajthoz Debrecenben, a Gyulai Istvánról elnevezett atlétikai stadionban. A jamaicai váltóval – a botot harmadik emberként megkapva – a délelőtti előfutamból magabiztos teljesítménnyel biztosítja is a helyét a másnapi döntőben, ahol csapatával később a 4. helyen zár. Még a szombati naphoz köthető, hogy 200 méteren nem sikerül az elődöntőből beverekednie magát a döntőbe.
“Magyarország? Viccelnek? Megnéztem otthon a világtérképet, vakartam a fejemet. Nagyon sokára találtam meg Magyarországot. Úgy tűnt, Debrecen a világnak Jamaicától a legtávolabbi pontján van” – ha másért nem, akkor azért mindenképp megérte az út az alig 15 esztendős Bolt számára, mert nálunk ivott először szénsavas vizet.
Amikor minden idők legjobbja hazánkban debütált nagy világversenyen, Erriyon Knighton még gondolatban sem volt. Ám Gyulai István neve mindenképp közös pont Usain Bolt és az ő pályafutásában. A 2004. január 29-én született csodagyerek tavaly nyáron a Gyulai István Memorialon futott először külföldön.
2021. július 6-án úgy állhatott rajthoz 200 méteren Székesfehérváron, hogy nem sokkal korábban az amerikai olimpiai válogatón életében először – és másodszor – 20 másodpercen belül futott. Az elődöntőbeli 19.88-as teljesítményével pont Boltnak az U20-as világcsúcsát döntötte meg, majd a fináléban elért 19.84-es idejével kiharcolta a tokiói ötkarikás játékokon való részvételt is. Boltnak ezek az időeredmények csupán másfél hónappal a 21. születésnapja előtt sikerültek. Knighton 17 és fél évesen került ennyire magasra, amivel 1964 óta ő lett a Team USA legfiatalabb férfi atlétája az olimpiákon.
Nem csak a “száraz” eredmények miatt tekintik őt Bolt utódjának, hanem amiatt a hihetetlenül laza és könnyed futótechnikája miatt is, ami alapján egyértelmű, hogy győzelemre született.
A tokiói olimpia előtt Knightonnak egyetlen ráhangoló versenye volt: a Gyulai Memorial, ahol 20.03-mal a 3. lett. Tokióban is megmutatta képességeit azzal, hogy az előfutamból és az elődöntőből is futamgyőztesként jutott tovább. A döntőben nem bírt három rutinosabb ellenfelével, de az Andre De Grasse, Kenneth Bednarek, Noah Lyles triótól kiskorúként egyáltalán nem szégyen kikapni. Pláne ha azt nézzük, hogy a 2004-ben hasonló korban lévő Bolt Athénban élete első olimpiáján már az első körben búcsúzott 200 méteren.
Knightonnak a fejlődése tényleg elképesztő még Bolthoz képest is. Már 18 évesen eljutott arra a szintre, hogy a címvédő Noah Lyles legnagyobb kihívójaként emlegessék egy felnőtt világbajnokságon. Rögtön első idei félkörös futásával minden idők negyedik leggyorsabbjává vált: 19.49 másodpercet futni ennyi idősen 200-on minden, csak nem megszokott! Lyles a csütörtöki fináléban 19.31-gyel győzött, így visszakerült elé ezen a listán, de a fiatal tehetségnek így sincs szégyenkezni valója.
Végül a vb-n és az addig látottak alapján a 2022-es formája valahol 19.65 és 19.80 között konszolidálódott. Ezzel Eugene-ben Lyles és Bednarek mögött egy bravúros bronzérmet nyert. A Gyulai Memorialon a versenycsúcsot Christian Coleman tartja még 2019-ből 19.91 másodperccel. Könnyen lehet, hogy ez a rekord csak augusztus 8-ig fog fennállni, ugyanis a vb-n harmadik helyen záró Knighton mellett az ezüstérmes Bednarek is ott lesz a rajtban.
“Megtisztelő az összehasonlítás, de nem akarok a következő Usain Bolt lenni. Sokkal inkább a saját magam legjobb változata szeretnék lenni, aki egyszer a világrekordot is megdönti” – mondta Knighton egy hónappal ezelőtt. Alig várjuk, hogy ehhez megtegye a következő lépést Székesfehérváron a saját szemünk láttára!